JoukkueOVTHP
Sininen: kotiottelu, Vihreä: vierasottelu.

02.02.2012 klo 18:30 / BLUES VS. HIFK

Kotiottelu

home

14.02.2012 klo 18:30 / SAIPA VS. BLUES

Vierasottelu

away

16.02.2012 klo 18:30 / BLUES VS. HPK

Kotiottelu

home

18.02.2012 klo 17:00 / PELICANS VS. BLUES

Vierasottelu

away

21.02.2012 klo 18:30 / BLUES VS. KALPA

Kotiottelu

home

23.02.2012 klo 18:30 / HPK VS. BLUES

Vierasottelu

away

25.02.2012 klo 17:00 / ILVES VS. BLUES

Vierasottelu

away

28.02.2012 klo 18:30 / BLUES VS. SAIPA

Kotiottelu

home

Yhteistyökumppanimme ilmoittavat

Uutiskirje

Oskar Osala Barona Areenan jäällä

04.08.2010 13:37

Oskar Osala bongattiin Barona Areenan jäältä harjoittelemasta.

Carolinaan pelaamaan siirtynyt Bluesin entinen voimahyökkääjä Oskar Osala oli pitämässä pelivirettä yllä Bluesin keskiviikon jääharjoitusten lomassa Barona Areenan jäällä. ”Olen seurannut Bluesin pelejä aktiivisesti, ja ollut etenkin Kähkösen kanssa paljon tekemisissä. Mukava oli tulla tapaamaan vanhoja tuttuja tänne Espooseen”, toteaa Osala jäätreenin jälkimainingeissa.

Entinen Blues-laituri on viettänyt kesänsä Vaasassa, mutta viisumi- ja muut käytännön asiat toivat hänet Espooseen tervehtimään vanhoja pelikavereita. ”Tulin maajoukkuekomennon jälkeen suoraan Suomeen, ja olen ollut koko kesän kotimaassa - golfia, treenausta sekä kavereiden ja perheen näkemistä lähinnä. Ajatuksena oli käydä reissussakin, mutta ei mua Vaasasta saa millään pois”, naurahtaa Sportin mukana kesällä treenannut Osala.

Maajoukkueen mukana keväällä debytoinut Osala oli tyytyväinen maajoukkuekokemukseensa: ”Henkilökohtaisesti oli todella upea kokemus, ja olen tyytyväinen omaan panokseeni. Maalia ei tullut, mutta maalipaikkoja luotiin mukavasti joka osoittaa, että pärjään tuolla tasolla”.

Osala oli mukana Hershey Bearsin joukkueessa, joka voitti kevään 2009 päätteeksi AHL:n mestaruuden Calder Cupin. Osala teki kaksi maalia ensimmäisessä finaaliottelussa Manitoba Moosea vastaan. Osku siirtyi viime kauden aikana Carolinan riveihin ja on tulevasta kaudesta innostunut: ”Tämä on minulle hieno uusi mahdollisuus. Carolinassa pelaa muitakin suomalaisia, joten tuntuu mukavalta siitäkin syystä siirtyä sinne. Uran kannalta todella positiivinen asia”. Osala treenaa vielä loppukesän Suomessa ja siirtyy syyskuussa uusien haasteiden pariin.