Uutishuone

Blues A Oulussa3.12.2010

04.12.2010 10:00

Lähdimme pohjoisen rundille perjantaina iltapäivällä. Treenien jälkeen suuntasimme bussin keulan kohti Kestilää, Siikalatvassa. Matkaa oli sellaiset 550 km. Olimme varanneet aikaa ajoon 8 tuntia, mikä loppujen lopuksi olikin suht tarkka arvio. Söimme Heinolassa ja taukoa muuten vaan pidimme Viitasaarella. Neljä leffaa ehdimme katsoa ennen kuin parkkeerasimme Maalaiskartano Pihkalan pihaan. Kello oli jo 23:00, elikkä huoneet jakoon, iltapala ja nukkumaan. Aamulla heräsimme idyllisen maalaismaiseman keskellä, suht suuren hevostilan arkeen. Aamiainen, jumppa, lounas ja Ouluun.

rn

Kärpät eivät ole aivan vakuuttaneet tällä kaudella, keikkuvat pleijariviivan alapuolella nuoren ryhmänsä kanssa. Heillä on toistakymmentä viimevuoden B-junnua rosterissa. Toisin sanoen tulossa ovat. Peli alkoi osaltamme odotetulla tavalla. Hallitsimme ja loimme maalipaikkoja, vaikka Kärpät onnistuivatkin kuparisen ensin rikkomaan. Silti tuntui että homma on hanskassa, niin kuin se olikin...kaksi erää. Mutta sitten tapahtui jotain niin tyypillistä A-junnu peleissä, ettei viitsisi edes mainita. Ote herpaantuu ja vastustaja saa hengen päälle. Toisen erän jälkeen johdimme jo 1-3 ja paikkoja oli ratkaista peli menemällä 1-4 ja 1-5 johtoon. Vaan kun ei tehty paikoista maaleja ja menty reiluun johtoon, niin Kärppien 2-3 kavennus oli alkusoittoa heidän nousulle. Vaihto vaihdon jälkeen heidän ego kasvoi ja sitten tasoitivat ja loppujen lopuksi, pelin viime hetkellä tekivät, kuin kruununa nousulleen, alivoimamaalin. 4-3 peli heille. Oli vähän hölmö olo, mutta sellaista tämä on. (olipas tyhmä slougani) Itse vietin pari viimeistä erää jälleen OYK:ssä kirurgisella päivystysosastolla. Viime vuonna rempattiin erään pakin silmää ja nyt Oksasen Ahdin poikennutta rannetta. Ahti jäi Ouluun odottamaan leikkausta ja me muut menimme hevostalleille nuolemaan omia haavojamme. Leuka ylös ja ajatukset savon mualle. Sillä nyt vietämme iltaa hevostilalla, saunomme ja syömme ja vielä päälle hyvät unet. Aamulla pakkaudumme jälleen Lehtimäen bussiin ja suuntaamme kohti Kuopioo, n.300km.(kaksi leffaa)

rn

Peli Niiralan montussa alkaa 16:00. Helppoa ei sielläkään tule olemaan, sillä Ässät olivat piesseet tulevat isäntämme 7-0 edellisenä päivänä. Saadaan niskaamme savolaisten sisu...hmm...onko sellaista olemassa...kohta nähdään.